زندگی نامه

خلص زندگینامه کپتان غلام جیلانی وفا؛ معین عملیاتی اداره مستقل هوانوردی ملکی

کپتان غلام جیلانی وفا در سال ۱۳۴۲ در یک خانواده روشنفکر در ولسوالی گلستان ولایت فراه چشم به جهان  گشود، قبله گاه شان در آن زمان سمت سر معلم مکتب متوسط ولسوالی و یک شخص روشنفکر و متنفذ قومی در سطح ولایت فراه بود.

کپتان وفا تحصیلات ابتدایی و متوسط خویش را در لیسه های ملا محمد فراهی، گلستان و سید سنو بکواه ولایت فراه الی ختم صنف هشتم به انجام رسانید و در سال ۱۳۵۶ به امتیاز اول نمره صنف شامل تخنیکم نفت و گاز مزار شریف گردید. او در سال ۱۳۶۰ از رشته  جیولوژی تفحص معادن همین موسسه که فعلا به پوهنتون بلخ  ارتقا نموده به درجه معاون انجنیر جیولوجیست از صنف ۱۴ فارغ گردید.

نسبت علاقه فراوان به رشته هوانوردی و پیلوتی بعد از سپری نمودن امتحان رقابتی آزاد با استفاده از بورسیه تحصیلی همان زمان عازم کشور قرغزستان- شوروی سابق گردیده و در سال ۱۹۸۴ به صفت پیلوت به درجه لیسانس فارغ التحصیل  و شامل خدمت در قوایی هوایی افغانستان گردیدند.

کپتان وفا الی سال ۱۹۹۶ در بست های سرپیلوت، معلم پیلوت، قومندان کندک، قومندان غند، رئیس ارکان قوایی هوایی و قومندان هوایی مربوطات وزارت دفاع ملی کشور انجام وظیفه کرد.

ایشان در سال های ۲۰۰۱ الی ۲۰۰۷ در سازمان ملل متحد (UNAMA)، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان (AIHRC) و دفتر کمیشنری مهاجرین ملل متحد (UNHCR) وظایف گوناگون را در بست های مدیریتی انجام دادند.

از سال ۲۰۰۷ الی ۲۰۱۶ در بخش های هوانوردی ملکی ملل متحد در کشورهای کانگو دموکراتیک و مراکش وظایف مدیریتی و مشاوریت های مسلکی و تخنیکی را انجام دادند.  کپتان وفا از طریق رقابت آزاد اصلاحات اداری شامل اداره هوانوردی ملکی، میزان سال ۱۳۹۵ الی عقرب سال ۱۳۹۶  بحیث رئیس تنظیم خدمات ترافیک هوایی اداره هوانوردی ایفای وظیفه کرده است.

با درنظر داشت تجارب کاری اضافه تر از ۳۰ سال در بخش های مختلف مدیریتی و آموزشی هوانوردی به اساس پیشنهاد اداره مستقل هوانوردی ملکی و حکم شماره (۴۱۱) مورخ ۱۳۹۶/۸/۲۵ مقام محترم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به حیث معین عملیاتی اداره هوانوردی ملکی تقرر حاصل کرد.  برای جناب ایشان از خداوند بزرگ موفقیت های مزید در راستای خدمت به کشور و هموطنان عزیز خواهانیم.

آمریت اطلاعات و ارتباط عامه

19 قوس 1396