dir="rtl"> میادین هوایی بین المللی | Civil Aviation Authority of Afghanistan

میادین هوایی بین المللی

معرفی کامل میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی

16 جوزا سال 1400

میدان هوایی حامد کرزی از زمره پرازدحام‌ترین میدان‌های هوایی کشور است که حدود 70 درصد خدمات عملیات هوایی افغانستان با بیشترین پروازهای داخلی و خارجی از اینجا صورت می‌گیرد. در شرایط عادی سالانه تا 1.5 میلیون مسافر داخلی و خارجی از اینجا گذر می‌کنند. میدان‌های هوایی به عنوان وسیله بهتر برای داد و ستدهای بین‌المللی دانسته می‌شوند.

میدان هوایی بین المللی حامد کرزی به عنوان دروازة هوایی افغانستان محاط به خشکه نقش عمده را در ارایة‌ خدمات حمل و نقل هوایی محلی و بین‌المللی بازی می‌کند. ‌

این میدان هوایی، در محدودة جغرافیایی 6هزار و سه‌صد جریب زمین در سمت شمال‌شرقی پایتخت افغانستان در 5 کیلومتری ارگ ریاست جمهوری و در نزدیکی کوه‌های شمال پایتخت موقعیت دارد.

یک بخشی از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی به نظامیان ناتو و نیروهای هوایی افغانستان اختصاص یافته است که در هماهنگی مشترک پروازها را انجام می‌دهند.

در 20 سال گذشته بستر مناسب برای فعالیت شرکت‌های هوایی در کشور ایجاد شده از اینرو چندین شرکت هوایی خارجی در کنار شرکت‌های داخلی به رقابت پرداختند.

آریانا و باختر – افغان دو شرکت هوایی دولتی، کام‌ایر به عنوان یگانه شرکت هوایی خصوصی مشمول شرکت های داخلی اند و طیاره‌های ملل متحد، صلیب سرخ، پکتیک و دوکتوران بدون سرحد از زمرۀ شرکت‌های داخلی مربوط به نهادهایی بین‌المللی شمرده می‌شوند. فلای‌دوبی، امارات، الجزیره، العربیه، ترکش، ماهان، ایراندیا، PIA و   Spice jet از شرکت‌های هوایی خارجی اند که در میدان هوایی حامد کرزی هفته‌وار نشست و برخاست می‌نمایند.

در شرایط عادی در هر ماه به طور اوسط حدود 300 تا 500 پرواز داخلی از این میدان هوایی صورت می گیرد، و سالانه نزدیک به نیم میلیون مسافر از پایتخت به سایر نقاط کشور و برعکس مسافرت می‌کنند.

اغلب پروازهای محلی به مقاصد میدان‌‌های هوایی بین‌المللی احمدشاه‌بابا در کندهار، مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در بلخ، و خواجه عبدالله انصاری در هرات صورت می‌گیرد.

همین‌گونه حدود 400 پرواز بین‌المللی از این میدان صورت می‌گیرد که در پروازهای بین‌المللی سالانه حدود 800 هزار مسافر رفت و برگشت ‌می‌کنند.

پرُرفت و برگشت‌ترین مسیرهای هوایی خارجی، با کشورهای عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، ترکیه، ایران، مسکو، ازبکستان، چین، تاجیکستان، هند، پاکستان، قطر و کویت می‌باشد.

ارایة خدمات و فراهم‌سازی تسهیلات مسافرتی از مبرمیت‌های یک میدان هوایی دانسته می‌شود؛ میدان هوایی حامدکرزی یک ترمینل محلی برای خدمات پرواز داخل کشور و یک ترمینل بین‌المللی برای خدمات پروازهای خارجی دارد که همزمان دارای ظرفیت صدها مسافر می‌باشد. ادارة هوانوردی ملکی ایجاد یک ترمینل بین‌المللی با طراحی جدید را جزئی از برنامه‌های آیندة این میدان‌ هوایی می‌داند.

چیزی که شاید ذهن هر مسافر را اولتر از همه به خود مشغول کند،‌ امنیت هوانوردی است؛ بخشی از خدمات امنیتی این میدان توسط شرکت اماراتی “گاک” تأمین می‌شود که دارای تجارب کافی و برابر با معیارهای سازمان‌ بین‌المللی “ایکاو” می‌باشد. در آخرین مورد مرکز امنیتی مجهز به ستیسم جدید امنیتی در این میدان افتتاح گردید؛‌ این مرکز کنترول با نصب 760 پایه کمرة امنیتی دارای قابلیت‌های فوق‌العاده است و تمامی ساحات قابل دید میدان هوایی و اطراف میدان هوایی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

پولیس میدان هوایی حامد کرزی در سال 1399 بیش از 185 گرام طلا بابت پروازهای خارجی، 9.5 میلیون دالر پول نقد، 84 کیلوگرام مواد مخدر، 127 هزار اموال ممنوعة مختلف‌النوع و 4 اثر باستانی را از نزد قاچاقچیان کشف و ضبط نموده است.

محل برررسی موترها، جادة‌ ورودی میدان، توقف‌گاه تکسی‌های شهری، تجهیزات تخنیکی و امکانات تخنیکی مورد نیاز این میدان هوایی با گذشت هر روز برابر با سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی “ایکاو” تقویت می‌یابد.

این میدان دارای 5 رمپ (محل توقف طیاره)،‌ دو تکسوی، خط پرواز (رنوی) با طول 3.5 کیلیوتر و عرض 45 متر می‌باشد. واحدهای فعال در میدان هوایی حامد کرزی مشمول نهادهای دولتی و خصوصی اند. 15 نهاد به گونۀ مستقیم و 60 نهاد دولتی و خصوصی به گونۀ غیر مستقیم در این میدان هوایی فعالیت دارند.

در بخش توسعة زیربناها 10 پروژۀ خورد و بزرگ روی دست است که با عملی  شدن آنها در پنج‌سال آینده، ظرفیت پروازها و انتقال اموال تجارتی افزایش یافته و تسهیلات بیشتر برای مسافران فراهم می‌گردد.  قرار است تا پایان سال 1402 خورشیدی، مرکز کنترول ترافیک هوایی افغانستان در این میدان اعمار گردد که خدمات ترافیک هوایی سراسر کشور با معیارهای بین‌المللی از این مرکز فراهم خواهد شد.

ساخت ترمینل بزرگ بین المللی، ترمینل کارگو برای اموال تجارتی، ایجاد راه جداگانۀ خروجی، اعمار هُتل پنج‌ستاره و اعمار خوابگاه کارمندان ملکی و نظامی در داخل میدان از جمله نیازهای مهم این میدان به شمار می‌رود که قرار است این پروژه‌ها در 5 سال آینده در چارچوب برنامة (PPP) عملی گردند.

‌افغانستان دارای 64 میدان هوایی است که از این میدان 24 میدان زیر چتر اداره هوانوردی ملکی افغانستان فعالیت می‌‌کند. میدان هوایی کابل به عنوان دومین میدان هوایی افغانستان بعد از میدان هوایی بین‌المللی قندهار، 57 سال قبل در سال 1344 خورشیدی ایجاد شد که 6 سال قبل به میدان هوایی حامدکرزی تغییر نام کرد.