dir="rtl"> تجلیل از روز جهانی هوانوردی ملکی | Civil Aviation Authority of Afghanistan

تجلیل از روز جهانی هوانوردی ملکی

برای نخستین بار از روز جهانی هوانوردی ملکی در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی تجلیل شد. در این محفل، داکتر محمدقاسم وفایی زاده رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی، کپتان غلام جیلانی وفا سرپرست ریاست عمومی استاندارد های پرواز، عالم شاه ابراهیمی رئیس د آریانا افغان هوایی شرکت، فرید پیکار معاون شرکت هوایی کام ایر، رؤسا و کارمندان اداره هوانوردی ملکی و نمایندگان شرکت‌های هوایی و خدماتی اشتراک نموده بودند.


محفل با تلاوت آیات چند از کلام‌الله مجید و نشر سرود ملی کشور آغاز شد. سپس داکتر محمدقاسم وفایی زاده رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی، ضمن خوش‌آمد گویی به مهمانان، روز جهانی هوانوردی ملکی را به تمام کارمندان و دست‌اندرکاران سکتور هوانوردی ملکی کشور تبریک و تهنیت گفته و یادآور شد که ما برای اولین بار است که از روز جهانی هوانوردی ملکی در کشور تجلیل می‌کنیم تا از تلاش و زحمات کارمندان و دست اندرکاران این سکتور قدردانی صورت گیرد. وی در مورد دستاوردها، چالش‌ها و مشکلات پیش روی اداره هوانوردی ملکی اشاره نموده و گفت در سال ۲۰۱۹ به‌رغم مشکلات زیادی که در سکتور هوانوردی ملکی وجود داشت، دستاوردها و پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم که این پیشرفت‌ها کافی نیست، بلکه راه درازی در پیش است تا ما بتوانیم خود را به استندرهای جهانی عیار سازیم. وی افزود فعلاً قرارداد نصب رادارهای مستقل افغانستان با شرکت تالس به ارزش ۱۱۲ میلیون یورو نهایی شده که قرار است سر از ماه جنوری این پروژه آغاز گردد. نصب رادارهای مستقل افغانستان در ۱۲ نقطه کشور امکان کنترول حریم فضایی افغانستان را از نقطه صفری تا ۴۵ هزار فت فراهم می‌سازد تا کنترول و نظارت مؤثر از فضای افغانستان داشته باشیم که با باز شدن مسیر شرق – غرب به‌صورت دوجانبه و هم‌چنین کنترول و نظارت مؤثر از فضای افغانستان باعث افزایش پروازهای عبوری از فضای افغانستان می‌گردد که با توجه به افزایش خدمات و مصونیت فضایی افغانستان، سر از اول جولای ۲۰۲۰ فیس پروازهای عبوری از فضای افغانستان، هر پرواز از ۷۰۰ دالر به ۹۵۰ دالر افزایش می‌یابد.
همچنان داکتر محمدقاسم وفایی زاده در ادامه سخنانش در مورد بالا بردن استندرد های مصونیتی و معیاری ساختن خدمات در سکتور هوانوردی ملکی اشاره نموده و از شرکت‌های هوایی خواست که به خاطر معیاری شدن و سپری نمودن تفتیش سازمان ایکاو و خارج شدن از لیست سیاه اتحادیه اروپا، استانداردهای مصونیتی را رعایت کنند. وی از جمله در مورد استفاده پرواز های ملکی از جهت مخالف رنوی فعال یا (Runway in use) اشاره نمود که با در نظرداشت مسائل عملیاتی، مصونیتی و معطل شدن پرواز های مسافربری، طیارات برای پرواز شان به استثنای موارد بسیار خاص و اضطراری باید از رنوی فعال که در همان زمان از طرف کنترول تاور میدان اعلام گردیده استفاده نمایند و همچنان شرکت های هوایی نباید برای امتیاز گیری در همچو موارد به مراجع دیگر غیر از اداره هوانوردی ملکی که مسووولیت تنظیم و ارایه خدمات هوانوردی را در کشور عهده دار می‌باشد مراجعه کنند.
وی گفت تمام شرکت ها مکلف به رعایت مقررات افغانستان هستند در غیر آن برخورد جدی قانونی صورت خواهد گرفت.
در ادامه محفل عالم شاه ابراهیمی رئیس د آریانا افغان هوایی شرکت و فرید پیکار معاون شرکت هوایی کام ایر ایراد سخن نموده و روز جهانی هوانوردی ملکی را به تمام خانواده سکتور هوانوردی ملکی تبریک گفتند.
در اخیر این محفل تحسین نامه‌های که از طرف اداره هوانوردی ملکی برای بعضی از کارمندان هوانوردی ملکی که در بخش آمادگی تفتیش سازمان ایکاو سهم فعال داشتند توزیع گردید.
آمریت اطلاعات و ارتباط عامه
۱۶ قوس ۱۳۹۸