dir="rtl"> نقش اعمار میدان هوایی بین‌المللی خوست بر اقتصاد کشور | Civil Aviation Authority of Afghanistan

نقش اعمار میدان هوایی بین‌المللی خوست بر اقتصاد کشور

مقاله:
میدان‌های هوایی بین‌المللی نقش مهم و حیاتی در توسعه‌ و رشد اقتصادی کشور؛ به‌خصوص رشد اقتصاد روستایی و زراعتی دارد و زمینه‌ی گسترش مبادلات تجاری و ترانزیتی، توریزم، خدمات پستی، گسترش ارتباطات فرهنگی، افزایش عواید دولت، ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاری شخصی، بهبود مصئونیت، امنیت، اعتبار و مؤثریت ترانسپورت هوایی را فراهم می‌سازد.
خوست یکی از ولایت‌های مرزی کشور است که با ظرفیت‌های تولیدی فراوان، در قسمت جنوب‌شرق کشور موقعیت دارد. میدان هوایی این ولایت مطابق به معیارها و استندردهای موجود به‌عنوان پنجمین میدان هوایی بین‌المللی کشور به بهره‌برداری سپرده شد.
کار ساخت این میدان هوایی در سال ۱۳۹۰هـ.ش، شروع شد و هدف از ساخت آن، ایجاد سهولت در بخش ترانسپورت هوایی و تأمین ارتباط مردم ولایت خوست با مرکز، سایر ولایات افغانستان و کشورهای دیگر عنوان شده است. این میدان هوایی در پنج مرحله تکمیل و به ارزش مجموعی یک میلیارد و ۸۸۹ میلیون افغانی از بودجه‌ي انکشافی اداره هوانوردی ملکی ساخته شده‌است.
با بهره‌برداری این میدان هوایی و شروع پروازهای بین‌المللی از آن، امکان فعالیت اقتصادی و پول‌آوری، امکان ایجاد اشتغال و جمع‌آوری ثروت و توزیع آن وجود خواهد داشت. در آن‌جا، امکان فعالیت انواع خدمات و کالاهای ویژه، عمل‌کردهای شهری و دفاتر شرکت‌های مختلف، مجتمع‌های نمایش‌گاهی، تجمع کسب‌وکارهای مرتبط با هوانوردی مساعد می‌گردد.
تأثیرات اقتصادی میدان‌ هوایی بین‌المللی خوست را می‌توان چنین برشمرد:
1. تأثیر در نرخ رشد اقتصادی و اشتغال
امروزه میدان‌های‌ هوایی به میدان‌های مرکزی شهری شباهت دارد و به‌عنوان یک ارتباط دهنده‌ی تجاری چندمنظوره عمل می‌کنند و در آن‌جا انواع خدمات و کالاهای ویژه و عمل‌کردهای شهری ارائه می‌شود و دفاتر شرکت‌های مختلف، مجتمع‌های نمایش‌گاهی، تجمع کسب‌وکارهای مرتبط با هوانوردی فعالیت دارند.
درصورتی‌که شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاری در میدان هوایی این ولایت‌ فراهم گردد، می‌تواند اثرگذاری قابل توجهی بر نرخ رشد اقتصادی و اشتغال در سطح کشور و به‌خصوص در این ولایت، داشته‌باشد. در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری در این میدان‌ هوایی، نیروی کار مورد نیاز آن‌را مجموعه‌ی از شغل‌ها با مهارت پایین، تا انجینران، مدیران و برنامه‌ریزان با مهارت‌های بسیار بالا تشکیل خواهد داد.
از شغل‌هایی در بخش مهمان‌داری و خدمات پرواز و نگه‌داری و حفظ طیاره‌ها و خدمات میدان هوایی که در داخل این میدان ایجاد می‌شود، تا فعالیت شرکت‌های مختلف، بازارهای فروش صنایع دستی، رستوران‌های خورد و بزرگ، تفریح‌گاه‌های متنوع، سالن‌های برای برگزاری کنفرانس‌ها، درمان‌گاه‌ها و … تأثیر مستقیم بر اقتصاد مردم این ولایت خواهد داشت.
2. تأثیر بر درآمد
ولایت خوست يک ولايت مناسب براى سرمايه‌گذارى است و با افتتاح و بهره‌برداری میدان‌هوایی این ولایت، تمام تولیدات داخلی، میوه، سبز‌یجات و دیگر اقلام صادراتی این ولایت به بازارهای منطقه و جهان ارسال خواهد شد و زمینه‌ی درآمد را برای باشندگان این ولایت مهیا می‌سازد.
آماری وجود دارد که برخی اتباع کشور پاکستان با دریافت ویزه از کشورهای حوزه‌ی خلیج؛ به‌خصوص عربستان سعودی از میدان هوایی بین‌المللی حامدکرزی عازم کشورشان می‌شوند؛ بنابراین با فعال‌سازی میدان هوایی بین‌المللی ولایت خوست و موجودیت بندر غلام‌خان در این ولایت با هم‌کاری وزارت‌های ذی‌دخل می‌توان تسهیلات لازم ترانزیتی را برای آنان فراهم نمود و تعداد پروازها به کشورهای خلیج که نقش مستقیم در اقتصاد ولایت و ازدیاد عواید ملی دارد را افزایش داد.
از طرفی دیگر، چون ولایت خوست دارای معادن و ظواهر معدنی متعددی بوده که از جمله: کرومایت، آزبست، کوارتز، نفرایت، مواد ساختمانی، سرب و جست می‌باشد. از این معادن می‌توان به عنوان مهم‌ترین سرمایه‌های افغانستان نام برد که بسیاری از شرکت‌ها و کشورها به دنبال سرمایه‌گذاری در آن‌ها هستند. با شروع پروازهای بین‌المللی از میدان هوایی این ولایت، زمینه‌ی استخراج و صدور این معادن به بازارهای منطقه و جهان فراهم شده و به اقتصاد کشور تأثیر خوبی خواهد داشت.
3. جلب سرمایه‌گذاری
امروزه میدان‌های هوایی بین‌المللی با داشتن فروش‌گاه‌ها، رستوران‌ها و نمایندگی‌های گردش‌گری و … یکی از محلات خوب تفریحی برای مسافران و مشایعت‌کننده‌گان و پذیرایی‌کننده‌گان و مراکز خوب تجاری و معاملاتی و مارکیت کار نیز محسوب می‌شود. اگر زمینه‌ی فعالیت این نوع کسب‌و‌کارها در اطراف میدان هوایی این ولایت فراهم شود، سرمایه‌گذاران ترغیب خواهد شد، تا در این بخش‌ها سرمایه‌‌گذاری نمایند.
از طرفی، بيش‌تر سرمايه‌گذاران خوست اکنون در ولايات ديگر و حتى در کشورهاى عربى سرمايه‌گذارى مى‌کنند. با افتتاح میدان هوایی این ولایت زمینه‌ی فعالیت‌های اقتصادی برای این سرمایه‌گذاران در داخل کشور فراهم شده و از این طریق، نه‌تنها که اقتصاد مردم خوست برجسته مي‌شود؛ بلکه باعث ايجاد زمينه‌هاى کارى براى گروه‌های مختلف مردم این ولایت نيز مي‌شود.
4. افزایش صادرات و عوايد براي دولت
انکشاف میدان‌های هوایی کشور در قسمت رشد و توسعه اقتصادی نقش به‌سزایی دارد و سبب اشتغال‌زایی و توازن بیلانس تجارتی می‌گردد. نزدیک به 50 فیصد صادارت نظر به ارزش کالا از میدان‌های بین‌المللی کشور صورت می‌گیرد؛ هم‌چنان نظر به تحقیقات جهانی انجام‌شده؛ درصورت افزایش صادرات، در هر میلیارد دالر آمریکایی به تعداد 400 هزار شغل در بازار کار افغانستان عرضه می‌گردد.
اکنون میزان سالانه صادرات افغانستان نزدیک به یک میلیارد دالر رسیده‌ است. محصولات افغانی؛ به‌ویژه میوه‌های تازه و خشک، نباتات طبی، صنایع دستی، زعفران و… در کشورهای اروپایی، بازارهای عربی، هند، چین، آسیای مرکزی، ترکیه و… در کنار سایر محصولات جهان خودنمایی می‌کند و با استقبال خوب بازارهای جهانی روبه‌رو شده‌اند. تازه‌ترین نمونه‌ی بازاریابی محصولات افغانستان، انعقاد قراردادها و امضای تفاهم‌نامه‌ها به ارزش بیش از هفتاد و پنج میلیون دالر در نمایش‌گاه ممبی کشور هند است.
با بین‌المللی شدن میدان هوایی ولایت خوست و آغاز پروزاهای بین‌المللی از آن، تولیدات این ولایت؛ به‌ویژه جلغوزه و چهارمغز به کشورهای مختلف به ‌آسانی صادر شده و عواید بیش‌تری به‌ خزانه‌ی دولت واریز خواهد شد.
5. ایجاد سهولت در حمل و نقل و انتقال مسافرین
حمل و نقل یا (Transportation) که در اقتصاد آن‌را جابه‌جایی مسافر و کالا از نقطه‌ی به نقطه‌ی دیگر تعریف کرده‌اند، در دهه‌های اخیر بسیار مورد توجه کشورها واقع شده؛ زیرا حمل و نقل مناسب، راحت، مطمئن، سریع و ارزان از شروط اصلی توسعه‌ی گردش‌گری می‌باشد که تمامی عوامل ذکر شده در حمل و نقل هوایی کاملاً مشهود است.
با آغاز پروازهای ملکی از میدان هوایی ولایت خوست به کابل و سایر ولایات کشور، مشکلاتی‌که مسافرین در مسیر شاه‌راه کابل-خوست و دیگر شاه‌راه‌ها دارند، حل گردیده و با شروع پروازهای بین‌المللی، مشکلات آن‌ عده باشندگان خوست که در کشورهای دیگر؛ به‌خصوص کشورهای عربی زندگی می‌کنند و در گذشته مجبور بودند که ابتدا به کابل بیایند و بعد به ولایت‌‌ خوست سفر نمایند، نیز حل مي‌گردد و آنان از این بعد، می‌توانند مستقیم به ولایت‌شان پرواز داشته‌باشند.
اداره هوانوردی ملکی افغانستان یکی از ادارات مهم اقتصادی کشور است که در زمینه‌ی بلندبردن سطح عواید ملی نقش عمده را ایفا می‌نماید و تلاش دارد، تا با اعمار و احداث میدان‌های هوایی معیاری و رشد ترانسپورت هوایی باعث رشد اقتصاد کشور گردد.
تمام تلاش‌های اداره هوانوردی بر محور بهبود خدمات ترانسپورت هوایی و فراهم آوری سهولت‌ها و امکانات بیش‌تر برای مردم خوست و سایر استفاده‌کنندهگان ترانسپورت هوایی می چرخد؛ تا در کنار حصول پیش‌رفت در عرصه‌ی هوانوردی ملکی، فرصت‌های شغلی و اقتصادی بیش‌تر برای شهروندان فراهم شود.
نویسنده: محمد حسین دهزاد – کارمند اطلاعات و ارتباط عامه اداره هوانوردی ملکی